Zostawili serce na parkiecie

Autor: Tomasz Leśkiewicz. Publikacja: 26 marzec 2017r. godz.: 14:38.

Biało – niebiescy w rywalizacji z wyżej notowanym rywalem Sokołem Łańcut nie byli stawiani w roli faworyta. Rzeczywistość okazała się inna. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i woli walki przy dużym wsparciu kibiców „bankowcy”, wygrali to spotkanie 81:77. Po raz kolejny w tym sezonie świetne zawody rozegrał Tomasz Prostak, który zdobył 29 punktów. Niewiele mu ustępował Patryk Nowerski zdobywca 17 punktów, który na 10 sekund przed końcem spotkania  wyprowadził nasz zespól na prowadzenie 79:77. Dla drużyny przyjezdnej była to już 4 porażka z rzędu, co spowodowało, że samodzielnym liderem tuż przed końcem rundy zasadniczej  została drużyna Legii Warszawa.

meritumkredyt Pogoń Prudnik - Max Elektro Sokół Łańcut 81:77 (16:22, 20:12, 19:23, 26:20)

Pogoń: Prostak 29, Nowerski 17, Nowakowski 10, Bogdanowicz 8, Mroczek-Truskowski 7, Morawiec 5, Krawiec 3, Kujon 2.

Sokół: Czujkowski 18, Sroka 15, Koszuta 11, Kulikowski 11, Szymański 8, Czerwonka 7, Klima 4, Balawender 3, Krajniewski 0.

Zarówno Pogoń, jak i drużyna Sokola przystąpiła do tego pojedynku osłabiona swoimi podstawowymi rozgrywającymi. W naszej drużynie dalej z kontuzją łydki zmaga się jej kapitan Grzegorz Mordzak, a u rywali Marek Zywert, który z powodu kontuzji nie zagra już do końca sezonu.
Od początku spotkania Sokół starał się przejąć kontrolę na parkiecie. Do 4 minuty Pogoń utrzymywała kontakt z rywalem. Jednak za sprawą Czujkowskiego oraz Kulikowskiego po rzutach z dystansu goście zdołali odskoczyć „bankowcom” na 14:7. Naszym zawodnikom udało się zbliżyć na 14:16, lecz końcówka ponownie należała do przyjezdnych, którzy wygrali tą kwartę 22:16.
W drugiej odsłonie przewaga Łańcuta wzrosła do 8 punktów (30:22). Po dobrej grze  naszych środkowych Tomka Nowakowskiego i Patryka Nowerskiego, ponownie odrobiliśmy stracony dystans. Po serii 9:1 Pogoń przed końcem pierwszej połowy wyszła na prowadzenie 36:34.
Po zmianie stron  podrażniony taki obrotem sprawy Sokół ruszył do ataku . Goście wykorzystywali swoją dobrą dyspozycje strzelecką z dystansu.  Trafiając w tej kwarcie 5-krotnie, a w całym spotkaniu, aż 13 razy. Pogoń w tym elemencie słabiej się prezentowała, ale nadrabiała agresywną obroną przechwytując piłki jeszcze na polu przeciwnika. Łańcut w tej kwarcie kilka razy zdołał odskoczyć Pogoni na kilka punktów, lecz za każdym razem niwelowaliśmy straty. Po 30 minutach gry przegrywaliśmy tylko  2 punktami 55:57.
Decydująca kwarta była istną sinusoidą emocji. Prowadzenie często ulegało zmianom. Początek tej kwarty rozpoczął się od prowadzenia biało-niebieskich, którzy po punktach Pawła Bogdanowicza i Tomasza Prostaka wypracowali sobie 4 punktową przewagę 64:60. Goście zdołali odpowiedzieć kolejnymi punktami zza łuku Czujkowskiego oraz Szymańskiego wychodząc na prowadzenie 71:67. Na 3 minuty przed końcowa syreną Pawłowi Bogdanowiczowi sędziowie odgwizdali faul osobisty, a po chwili techniczny. Trzy rzuty wolne wykorzystał Marcin Sroka, co pozwoliło drużynie z Podkarpacia powiększyć prowadzenie do 6 punktów (74:68). Na szczęście Pogoni to nie załamało, lecz jeszcze bardziej zmobilizowało do walki. Nasi zawodnicy zdobyli 9 punktów z rzędu wychodząc na prowadzenie 77:74. Na 30 sekund przed końcem meczu goście doprowadzili do remisu  po 77. meritumkredyt Pogoń losy spotkania miała we własnych rękach. Ważne punkty na 10 sekund przed zakończeniem zdobył wsadem Patryk Nowerski po asyście Tomka Prostka. Wzbudziło to ogromny entuzjazm na trybunach. Trener Kaszowski wziął przerwę na żądanie po której Marcin Sroka rozpaczliwym rzutem za  trzy próbował odwrócić losy meczu. Końcowy wynik ustalił Tomasz Prostak, który z linii rzutów osobistych przypieczętował wygraną  81:77.

Za tydzień zagramy w Lesznie z Polonią o szóste miejsce na koniec rundy zasadniczej.

Tomasz Prostak – meritumkredyt Pogoń Prudnik

„Dużo serca zostawaliśmy na parkiecie. Chcieliśmy ten mecz bardzo wygrać. Głównie zaangażowanie, ale taktyka też nam pomogła, ale gdyby sama taktyka nie byłaby podparta zaangażowaniem to by nic z tego nie wyszło. Sam po sobie trochę odczułem, że w końcówce mniej sił było. Jeśli chce się wygrać w tej lidze to trzeba naprawdę strasznie walczyć na boisku, nie odstępować nawet na moment, bo przeciwnik to od razu wykorzystuje i później tego meczu można już „nie wyciągnąć”. Nie stresowałem się przy rzutach, bardziej kontrolowałem zegar i tablicę, żeby wiedzieć jak nasza sytuacja z faulami. Ewentualnie z czasem do końca meczu ta wiedza jest zawsze potrzebna, żeby w końcówce wiedzieć jak ustawić akcję. Po to patrzyłem, aby mieć kontrolę nad meczem. Staram się grać jak najlepiej, żeby tylko pomóc drużynie wygrywać. Jeżeli przy mojej dobrej grze drużyna też wygrywa, to cieszę się podwójnie. Fajnie wybyło gdyby ta forma się utrzymała na play offy, bo nie ukrywam, że chcieliśmy sprawić niejedną niespodziankę i zagrać o coś więcej niż tylko pierwszą rundę. W play offach nie ma już łatwych przeciwników i czy to będzie Sokół Łańćut, czy inna drużyna na pewno będą to ciężkie mecze, ale jak będziemy walczyć tak jak dzisiaj to jesteśmy wstanie wygrać z każdym. Na wyjazdach nasza gra nie wygląda tak jak powinna. Tutaj niewątpliwie publiczność pomaga i gramy tak jak powinniśmy. Jak przełożymy grę z domu na wyjazdy. Myślę, że będzie naprawdę dobrze”.