“Nowy” przeszedł do historii

Autor: Tomasz Leśkiewicz. Publikacja: 11 grudzień 2022r. godz.: 17:06.

Biało-niebiescy kroczą od wygranej do wygranej.  Kolejne pewne zwycięstwo w naszej Twierdzy. Tym razem pokonujemy KK Oleśnica 101:65. Najwięcej punktów zdobył Paweł Nowicki 20, który do swojego dorobku dołożył 9 zbiórek. Jednak efektowny mecz rozegrał Tomek Nowakowski kończąc spotkanie z linijką 11 punktów 13 zbiórek, 10 asyst i 10 bloków - eval 40. W ostatniej kolejce pierwszej rundy zagramy w Ostrowie Wlkp z rezerwami Stali.

Pogoń Prudnik – KK Oleśnica 101:65 (34:13, 25:24, 21:10, 21:18)
Pogoń: Nowicki 20 (9 zb), P. Garwol 17 (5x3), M. Garwol 14, Mordzak 12, Nowakowski 11 (13 zb, 10 as, 10 bl), M. Sanny 8, S. Sanny 8, Kociuga 6, Krawiec 5, Krupiński 0, Mazur 0.
KK: Zakrzewski 17, Rodak 14, Kwiatkowski 9, Kamberski 6, Sienkiewicz 4, Wiśniewski 4, Wronkowski 4, Gruba 3, Woźniakiewicz 2, Horn 2, Jaremków 0.

Od początku spotkania biało-niebiescy starali się narzucić swój styl gry. Jednak goście do 6 minuty dotrzymywali nam kroku (10:8). Od tego momentu Pogoń zaczęła szybko odskakiwać podopiecznym trenera Marcina Stacha. Do końca pierwszej odsłony zdobyła 24 punkty, a przeciwnikom pozwalając na zdobycie tylko 4. Po 10 minutach było 34:13. W następnej części biało-niebiescy utrzymywali wysoką przewagę. Natomiast tempo gry nieco spadło, przebieg spotkania bardziej się wyrównał, co było widać po zdobyczach punktowych obu drużyn w 2 kwarcie (25:24). Na przerwę schodziliśmy przy prowadzeniu 59:37.  Po zmianie stron biało-niebiescy ponownie zdołali zatrzymać rywali tylko na 10 zdobytych punktach w 3 odsłonie prowadząc przed decydującą kwartą 80:47.  Pomimo niekorzystnego wyniku ambitnie grający zawodnicy z Oleśnicy 4 kwartę rozpoczęli od serii 9:0 (80:56). Przestój w naszej grze przełamał Paweł Nowicki, który w końcówce zdobył dla nas 10 oczek. Biało-niebiescy zaliczyli pierwszą "setkę" w hali Obuwnika w tym sezonie po indywidaualnej akcji Marca-Oscara Sannego w ostatniej sekundzie meczu.

Niecodzienne osiągnięcie quadruple-double Tomka Nowakowskiego to dopiero drugi taki wynik w historii polskiej koszykówki. Poprzednio taki rezultat osiągnął Mariusz Konopatzki w 2017 roku. Jest to bardzo rzadka sytuacja w koszykówce - w samej NBA były tylko 4 takie przypadki. Takim wynikiem mogą popisać się m.in. Hakeem Olawujon czy David Robinson. Dla niewtajemniczonych w koszykarskiej terminologii quadruple-double to osiągnięcie w czterech z pięciu możliwych kategorii statystycznych co najmniej dziesięciu punktów, zbiórek, asyst, przechwytów lub bloków (double-double, triple-double).

"Rozegrałem najlepszy mecz w sezonie, ale najbardziej cieszy wygrana. Musimy trochę popracować, żeby gra się bardziej wyrównała, bo nasza gra wygląda na “szarpaną”. Musimy utrzymać intensywność przez cały mecz, żeby nie było takich przestoi. Mam nadzieję, że z meczu na mecz ta gra będzie wyglądać lepiej. Musimy trzymać koncentrację przez cały mecz, a nie tylko fragmentami. Weszliśmy dobrze w spotkanie, a potem ta koncentracja trochę uleciała. Chyba za bardzo uwierzyliśmy, że mecz sam się wygra. Może dlatego tak to wyglądało. Oleśnica parę razy nas zaskoczyła agresywnym kryciem. Na pewno postawili się. Cieszy, że potrafiliśmy się temu przeciwstawić. “ - mówił po meczu zawodnik Pogoni Paweł Nowicki.